Az érzelmi fertőzés jelensége, vagyis amikor mások érzelmei ránk ragadnak, szinte mindennapos, így biztosan te is észre vetted már. Legyen szó egy film hatásáról vagy egy barát hangulatáról, érzelmeink könnyen befolyásolhatók. Bár teljesen elkerülni nem tudjuk, fontos, hogy megtanuljunk védekezni ellene.
Mit is jelent az érzelmi fertőzés?
Valószínűleg te is tapasztaltad már, hogy egy film vagy könyv hangulata hosszabb ideig is befolyásolhatja a lelkiállapotodat, mert annyira beleélted magad a történetbe, hogy az egyik szereplő érzései átragadtak rád. Ugyanilyen gyakori jelenség, amikor a körülötted lévő emberek (a párod, kollégád vagy barátod), érzelmei hatással vannak rád – legyen szó vidámságról vagy éppen szomorúságról. Az érzelmi fertőzés sokkal gyakoribb, mint gondolnánk.
Az érzelmek ragályosak: amikor valaki arckifejezéseit, hanglejtését, testtartását és mozdulatait tudat alatt utánozzuk, érzelmileg is azonosulunk vele. Azok a jelek, amiket mások sugároznak felénk, észrevétlenül hatnak ránk. Például, ha a párod fáradtan és morcosan ér haza, és nem reagál vidáman a lelkes üdvözlésedre, te is könnyen átveheted az ő rossz hangulatát.
Ez a jelenség minden élethelyzetben megfigyelhető. Egy ingerült ügyintéző például haragossá tehet téged is, még akkor is, ha nyugodtan érkeztél az irodába. Ugyanígy, ha rosszkedvű munkatársak vesznek körül, előbb-utóbb te is elveszítheted a jókedvedet. Az érzelmek azonban pozitív irányban is hatnak: ha fáradtan érkezel valahová, ahol mások éppen nevetnek, a jókedvük könnyen rád ragadhat.
Ez az érzelmi azonosulás nemcsak a való életben, hanem a fikcióban is megjelenik. Ha egy sorozatot nézel vagy egy könyvet olvasol, amelyben erősen azonosulsz egy karakterrel, annak hangulata befolyásolhatja a tiédet is. Sokszor előfordul, hogy egy film vagy regény atmoszférája még órákkal később is hatással van rád. Te is érezted már, hogy egy szomorú film vagy könyv hosszú időre rányomta a bélyegét a hangulatodra?
Hogyan védekezhetünk a negatív hatás ellen?
Bár nem tudjuk teljesen kizárni életünkből ezeket a hatásokat – és talán nem is kell, hiszen érző, empatikus emberek vagyunk –, fontos, hogy megtanuljunk védekezni ellenük. Meg kell tanulnunk elengedni mások problémáit, és csak annyit beengedni, amennyi szükséges a kapcsolatunk szempontjából.
Amikor egy csoportban vagy közösségben tartózkodsz, az ottani emberek energiái és érzelmei felerősödhetnek, ami jó és rossz irányban egyaránt hatással lehet rád. Például, egy osztályközösségben vagy munkahelyi csoportban, ha valaki elkezd panaszkodni vagy lázadozni, az könnyen felerősítheti a többiek érzelmeit is. Ugyanakkor egy csoport motiváló ereje bátorságot adhat ahhoz, hogy olyan dolgokat tegyél meg, amiket egyedül nem mernél.
A pozitív érzelmek is ragályosak. A jószándékú gesztusok, például az adakozás, másokat is arra ösztönözhetnek, hogy hasonlóan cselekedjenek. Ha látod, hogy valaki jót cselekszik, benned is felébredhet a vágy, hogy örömöt szerezz másoknak.
(via)