Hőkimerülés: Ismerd fel a jeleket, cselekedj hatékonyan!

A nyár a napsütés, a pihenés és a felhőtlen örömök ideje. De a forró nyári hónapokban a hőség komoly veszélyt is jelenthet. A hőkimerülés a hőmérséklet-szabályozás zavara, amely dehidratációhoz, elektrolitvesztéshez és számos más komplikációhoz vezethet. Fontos, hogy ne csak ismerjük a hőkimerülés jeleit, de tudjunk is hatékonyan cselekedni, ha magunkon vagy másokon észleljük azokat.

Hogyan ismerjük fel a hőkimerülés jeleit?

A hőkimerülés a szervezet válasza a túlzott víz- és sóveszteségre, általában a fokozott izzadás miatt. Leginkább az időseket, a forróságban szabadban dolgozókat, és a magas vérnyomással élőket veszélyezteti.

A tünetek közé tartozhat az erős izzadás és a szapora pulzus. A hőkimerülés a három hőséggel kapcsolatos betegség egyike, a hőséggörcs a legenyhébb, a hőguta pedig a legsúlyosabb.

A hőkimerülés okai közé tartozik a magas hőmérsékletnek való kitettség, különösen magas páratartalom esetén, valamint a megerőltető fizikai aktivitás. Azonnali kezelés nélkül a hőkimerülés hőgutához vezethet, ami életveszélyes állapot.

A hőkimerültség tünetei a következők:

  • Fejfájás
  • Hányinger
  • Szédülés
  • Gyengeség
  • Ingerlékenység
  • Szomjúság
  • Erős izzadás
  • Emelkedett testhőmérséklet
  • Csökkent vizeletürítés

Vagyis: A tested olyan, mintha cunamit indított volna, szó szerint szakad rólad a víz, közben úgy érzed belülről kiszáradsz. Dübörög a füled, mert a pulzusod pörög, mint egy meglódult motor, a szíved mintha ki akarna ugrani a mellkasodból. A lábaidból kifut az erő, legszívesebben összeesnél a fáradtságtól. Az izmaid tiltakoznak a megterhelés ellen, és görcsbe rándulnak, főleg a lábaidban és a karjaidban. A fejed lüktet, gyomrod kavarog, sőt, hányhatsz is. A szád kiszárad, mintha sivatagban lennél, a bőröd pedig hideg és nyirkos lesz.

Mit kell tenni hőkimerülés esetén?

Menj árnyékba

Fontos, hogy a tested lehűljön, így mindenképp árnyékba kell menned. Ha hirtelen nem jut más eszedbe, menj be egy légkondis boltba, ott megvárhatod, míg jobban leszel, és segítség is akad, ha szükséges.

Pótold a folyadékot

Víz, elektrolitpótló ital – mindegy, csak folyadék legyen, ami pótolja a elvesztett sókat és vizet.

Pihenj

Ne vedd félvárról a helyzetet. A hőkimerülés komoly dolog, de súlyosabb is lehet, ha nem pihensz. Kerüld a megerőltetést, és ha egy mód van rá, ne is menj egy darabig a napra.

Hűtsd le magad

Egy hűvös (nem hideg!!) zuhany sokat segít, de ha ez nem megoldható, helyezz borogatást a homlokodra és a nyakadra.

További javaslatok hőkimerülés esetére

  • Ha a tünetek súlyosak vagy nem javulnak egy órán belül, fordulj orvoshoz.
  • Ha hányinger, hányás vagy hasmenés jelentkezik, orvosi ellátásra lehet szükség.
  • Különösen figyelj a gyermekekre, az idősekre és a krónikus betegségben szenvedőkre, akik jobban ki vannak téve a hőkimerülésnek.

A hőkimerülés megelőzése érdekében különösen figyelj a folyadékfogyasztásra, de az étkezésre is. Ne menj a tűző napra, ha pedig kénytelen vagy, takard el a fejed, hogy ne tűzze közvetlenül a nap. Emellett viselj könnyű, légáteresztő és világos ruhákat, amik elviselhetőbbé teszik a meleget.

Olvass még több hasznos cikket Egészség rovatunkban!

Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.