Tényleg beleőszülhetünk a stresszbe? Ősz hajunk lesz, ha sokat idegeskedünk!

Mitől alakul ki az ősz haj?

A szakértők évek óta töprengenek a kérdésen, vajon van-e összefüggés az ősz haj és a stressz között. A következőket tudjuk (eddig). Természetes, hogy a stressz hozzájárul az ősz hajszálak megszaporodásához. Nézd csak meg a különböző elnököket, akik sokkal több ezüstös hajszállal távoztak hivatalukból, mint amikor hivatalba léptek. De ha beleásod magad a kutatásba, azt találod, hogy kevés tanulmány létezik a témában. És bár egyesek összefüggést találtak a korai őszülés és a stressz között, egyetlen kutatás sem bizonyította a kapcsolatot.

„Még mindig sok mindent nem tudunk” – mondta Dr. Paradi Mirmirani, az észak-kaliforniai Kaiser Permanente Vallejo Medical Center bőrgyógyásza a The New York Times szerint.

A stressz és az ősz haj tudománya

Korábbi tanulmányokban a kutatók arra kérték a résztvevőket, hogy töltsenek ki kérdőíveket a hajszínükről és a stressz-szintjükről, majd a tudósok megnézték, hogy össze tudják-e kapcsolni ezeket.

Egy 2016-ban publikált tanulmányban például a tudósok több mint 1100 török fiatal felnőttet kérdeztek meg, és azt találták, hogy a 315-en, akik idő előtti őszülésről számoltak be, magasabb stressz-szintet mutattak, mint azok, akik nem. (A korai őszüléssel rendelkezők előzményei között volt alkoholfogyasztás és krónikus betegség is, és a szüleik is fiatalon őszültek meg.)

Egy 2020-ban közzétett egérvizsgálat azonban egy lépéssel előrébb vitte a kutatást. Ebben a kutatók különböző módon stresszelték az egereket, többek között úgy, hogy egy chilipaprikához hasonló vegyi anyagot fecskendeztek beléjük, ennek hatására stresszhormon szabadult fel bennük, ami viszont megfosztotta szőrtüszőiket azoktól az őssejtektől, amelyek az egérbunda pigmenttel való ellátásában részt vesznek. A szőrzet ezután beszürkült.

A kutatók laboratóriumban is kimutatták a magas noradrenalinszint hasonló hatását az emberi őssejtekre, ami alátámasztja azt az elképzelést, hogy a stresszhormon összefügg az ősz haj kialakulásával – mondta Ya-Chieh Hsu, a Harvard Egyetem őssejt- és regenerációs biológia professzora, a kutatás egyik szerzője.

Nehéz embereket tanulmányozni

A témával kapcsolatos vizsgálatokat azonban kihívás embereken elvégezni, mivel a kutatók etikailag nem tudnak mesterségesen magas stresszreakciókat kiváltani az emberekben, mint az állatokban vagy sejtekben, mondta Dr. Hsu.

Egy 2021-ben közzétett humán tanulmány még tovább fejlesztette a narratívát: A kutatók különböző hajszálakat vettek 14 önkéntesből, akik legalább némi őszüléssel rendelkeztek. A szálak közül több teljesen ősz volt, néhány részben őszült, néhány pedig egyáltalán nem őszült. A tudósok ezután nagy felbontású digitális képeket készítettek a hajszálakról, és a haj növekedési sebességére vonatkozó becslések alapján kiszámították, hogy az egyes szálak mikor őszültek meg.

Arra is megkérték a résztvevőket, hogy rajzolják fel az elmúlt év stresszes élményeit egy idővonalon, és rangsorolják azokat a legkevésbé szorongatótól a leginkább nyomasztóig. A kutatók azt találták, hogy amikor egy hajszál megőszült, az gyakran egybeesett az adott önkéntes előző évének legstresszesebb pillanatával.

Ez volt az első alkalom, hogy egy tanulmány összekapcsolta a konkrét stresszes eseményeket a haj őszülésének pontos időpontjával – mondta Martin Picard, a Columbia Egyetem viselkedési orvostudományi docense és a tanulmány egyik szerzője.

A tanulmány „az első valódi bizonyítékot szolgáltatta arra, hogy talán a stressz valóban szerepet játszik egyes embereknél” – mondta Dr. Victoria Barbosa, a Chicagói Egyetem bőrgyógyász professzora.

Dr. Mirmirani szerint ha az ilyen előzetes kutatások továbbra is azonosítják a stresszel összefüggő, őszülést okozó változásokat, az egy napon olyan kezelésekhez vezethet, amelyek képesek újra pigmentálni a hajat. De még több és nagyobb humán tanulmányra van szükségünk ahhoz, hogy megerősítsük az összefüggéseket, mondta Dr. Barbosa.

A jövőbeni kutatások azt is megmagyarázhatják, hogy a stressz egyeseknél miért kapcsolódik a hajszálak őszüléséhez, másoknál viszont miért nem – mondta Dr. Sindhuja Sominidi Damodaran, a minnesville-i Rochesterben található Mayo Klinika bőrgyógyásza.

Azt is túl korai lenne még tudni, hogy a stressz enyhítése lelassíthatja vagy visszafordíthatja-e a korai őszülést.

Az ősz haj egyéb okai

Dr. Barbosa szerint a legtöbb ember esetében a genetika a haj megőszülésének fő mozgatórugója. Ha van olyan szülőd, aki fiatalon őszült meg, akkor valószínűleg te is meg fogsz.

Dr. Barbosa szerint bizonyos betegségek is okozhatják a haj idő előtti pigmentvesztését. Ezek közé tartozik a vitiligo, amely a bőr színét elvesztő foltokat okoz, és az alopecia areata, a hajhullás egy fajtája. Dr. Damodaran szerint a pajzsmirigy túl- vagy alulműködése és a kemoterápiás kezelések is hozzájárulhatnak a korai őszüléshez. A vas, a kalcium, valamint a B12- és D-vitaminok hiánya szintén összefügg a korai őszüléssel, ahogyan az elhízás és a dohányzás is.

Dr. Barbosa elmondta, hogy szereti az őszülést arra használni, hogy beszélgessen a pácienseivel arról, hogy az őszülést az öregedés természetes részeként fogadják el. Ez különösen a nők számára lehet felszabadító, mondta, mivel „az őszülés mindig is társadalmilag elfogadottabb volt a férfiak számára”.

Olvass még több érdekes cikket Egészség rovatunkban!

Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.