Szívrohamot vagy stroke-ot kaphatunk a veszélyes alvási szokások miatt

A veszélyes alvási szokásokkal nem árt vigyázni, ha nem szeretnénk szívrohamot vagy stroke-ot kapni – hívták fel a figyelmet kutatók.

Senki sem szeretne stroke-ot vagy szívinfarktust kapni – kutatók szerint a veszélyes alvási szokásokra nem árt odafigyelni. A rendszertelenség növeli a stroke és a szívinfarktus kockázatát – állapította meg egy új tanulmány, amelyet a Journal of Epidemiology & Community Health folyóirat közölt – írja a Nuus.

Az új kutatás arról számolt be, hogy a különböző időpontokban történő alvás és ébredés hozzájárulhat ahhoz, hogy szívrohamot vagy szélütést szenvedjen el az ember.

A kockázat még azoknál is fennáll, akiknek alvása éppen annyi, mint az ajánlott mennyiség.

A legtöbb korábbi kutatás azt mérte, milyen az alváshossz hatása az emberi egészségre. Nem sokat tudtak azonban a szakemberek arról, mit okoznak az alvási ciklus változásainak hatásai – írták a kutatók közleményükben.

Veszélyes alvási szokások: nagyobb a baj esélye

A kutatók tanulmányuk során hét napon át követték nyomon 72.269, 40 és 79 év közötti résztvevő aktivitási adatait – egyiküket sem érte sosem jelentős szív- és érrendszeri esemény.

Minden egyes ember esetében kiszámolták az alvási rendszerességi index (SRI) pontszámot – a magasabb pontszámok több rendszeres alvást jeleznek.

A kutatócsoport ezt követően 8 évig nyomon követte az alanyok szív- és érrendszeri eredetű halálozását, szívrohamot, szívelégtelenséget és stroke-ot avagy szélütést.

Kiderült, hogy azoknak, akik veszélyes alvási szokássokkal rendelkeztek, nagyobb valószínűséggel lett bajuk.

A rendszertelenül alvók 26 százalékkal nagyobb eséllyel szenvednek el valamilyen eseményt, mint akik rendszeres alvási ciklust tudhattak magukénak.

A veszélyes alvási szokások, avagy a rendszertelen alvás azt jelentette, hogy valaki gyakorta eltérő időben fekszik le aludni és ébred fel.

A 26 százalékos számítás több olyan tényezőt is figyelembe vett, mint például az életkor, a fizikai aktivitás, az alkoholfogyasztás és a dohányzás – ezek befolyásolhatták az eredményeket.

A kutatók ugyanakkor megjegyezték: ez egy megfigyeléses vizsgálat volt, s mint ilyen, inkább csak összefüggést állíthat fel, mint okot. Azaz, biztosak nem lehetünk abban, hogy a veszélyes alvási szokások okozták-e a fokozott kockázatot.

Az eredmények alapján egyébként még azoknál a rendszertelenül alvóknál is nagyobb volt a szívroham és a stroke rizikója, akik a számukra javasolt alvásmennyiséget „lealudták”.

„Eredményeink azt sugallják, hogy az alvás rendszeressége fontosabb lehet, mint az elegendő alvásidő”

– összegezték meglátásaikat a kutatók.

Egyre több kutatás támasztja alá, hogy a rendszertelen alvás erősebb előrejelzője lehet a halálozási kockázatnak, mint az, ha a pihenés elégtelen – jelezte Jean Pierre Chaput, a kanadai Ottawai Egyetem gyermekgyógyász professzora, a tanulmány vezető szerzője.

Hozzátette, hogy a magas vérnyomás kiemelt kockázati tényező, ezen kell változtatni, ha mérsékelni akarjuk a szív- és érrendszeri események kockázatát.

Rátesz egy lapáttal a magas vérnyomás

Chaput hangsúlyozta, fontos, hogy az emberek aludjanak 7-9 órát folyamatosan, ugyanis a rossz alvás hozzájárulhat a magas vérnyomás kialakulásához.

„Nem kell, hogy minden nap pontosan egyforma legyen a lefekvés és az ébredés ideje, de a legjobb, ha a szokásos ütemtervhez képest 30-60 percen belül tartjuk ezeket, támogatva szervezetünk természetes cirkadián ritmusát”

– mondta a professzor.

Hozzátette azt is, hogy a kis eltérésekkel még nincs gond – azonban a következetes alvási minták javítják az alvás minőségét, sőt, a hangulatot és a kognitív funkciókat is. Emellett csökkentik az egészségügyi problémák, például a szívbetegségek és a cukorbetegség esélyét.

A „hétvégi pótlás” csak félmegoldás

Jean Pierre Chaput azt is kiemelte, van mód rá, hogy hétvégéken hosszabb alvással helyreállítsuk az alvásunkat – ez azonban nem szünteti meg teljesen a munkahét alatti krónikus alváshiány negatív hatásait.

A hosszú hétvégi alvás ugyanis átmenetileg javíthatja a hangulatot és a kognitív funkciókat, de a szabálytalan alvási minták szerveztünk cirkadián ritmusát megzavarják és olyan hosszú távú egészségügyi kockázatokhoz vezethetnek – ilyen az elhízás, a diabétesz és a szívbetegségek.

Naveed Sattar, a skóciai Glasgow-i Egyetem kardiometabolikus orvostudomány professzora – aki a tanulmányban nem vett részt -, azt is megjegyezte, hogy noha van összefüggés az alvási ciklus és a szív- és érrendszeri egészség között, a tanulmányt „túlzottan okozatinak” találja.

Mint mondta, az emberek mindennapjaiban vannak olyan tényezők is, amelyek eltérő és veszélyes alvási szokásokat eredményeznek – ilyen például, hogy késő este alkoholt fogyasztanak. Ez maga is felelős lehet azért, hogy rossz egészségi állapot alakul ki, s nem hibáztatható az alvási ciklus.

Olvass még több hasznos cikket Egészség rovatunkban!

(Via)

Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.