A tonhalkonzerv magas higanytartalma miatt aggódnak Európában

A tonhalkonzerv magas higanytartalma egyre több egészségügyi aggályt vet fel Európa-szerte. A legújabb kutatások szerint a tonhalban található higany mennyisége már meghaladja más halak esetében megszabott határértékeket, így komoly egészségügyi kockázatot jelent a lakosság számára.

Az Európában forgalmazott tonhalkonzervekben a Bloom civil szervezet és a Foodwatch fogyasztóvédelmi szervezet mérései szerint a termékek közel 57 százalékában a higanyszint meghaladja a 0,3 ppm-es határértéket, amelyet más halak esetében szabtak meg. Az Európai Unió jelenlegi higanyszabályozásában az 1 ppm a felső határ, azonban a kampányt indító szervezetek szerint ennek csökkentése szükséges a tonhalkonzerv magas higanytartalmából adódó veszélyek minimalizálása érdekében – közölte az Euronews.

Miért olyan veszélyes a tonhalkonzerv magas higanytartalma?

A tonhalkonzerv magas higanytartalma különösen veszélyes a gyermekek és a terhes nők számára, mivel a higany neurotoxikus hatású, károsítja az idegrendszert és negatívan hat az agy fejlődésére. A higany természetes forrásai között vulkánkitörések és erdőtüzek is szerepelnek, azonban az emberi tevékenységek – így a szén- és fosszilis tüzelőanyagok égetése, valamint a hulladékégetés – jelentik a higanyforrások kétharmadát. Az Európai Bizottság szerint a jelenlegi szabályozások a „műszakilag elérhető legalacsonyabb szint” elvén alapulnak, de a Bloom és Foodwatch szigorúbb szabályozást sürget.

A tonhal és más magas helyen lévő ragadozó fajok – például a cápa vagy a kardhal – táplálékláncban betöltött szerepe miatt hajlamosak nagy mennyiségű higanyt felhalmozni. Mivel ezek a ragadozók kisebb halakat fogyasztanak, a bennük található higany szintje idővel növekszik, így fogyasztásukkal nagyobb dózisban érhetjük el a mérgező vegyületet. Az emberi szervezetben a higany idővel bioakkumuláció útján halmozódik fel, ami hosszú távon komoly egészségügyi problémákhoz vezethet.

Egészségügyi kockázatok: hogyan hat ránk a metilhigany?

A metilhigany – a higany élelmiszerekben leggyakrabban előforduló formája – a WHO szerint potenciálisan rákkeltő, és különösen veszélyes a gyermekek és terhes nők számára. Dr. Philippe Grandjean, a Dél-dániai Egyetem környezetgyógyászati professzora szerint a metilhigany „toxikus az idegszövetekre, és különösen káros az agyfejlődésre magzati korban és a korai gyermekkorban”. A magzatoknál a higany kitettség kognitív problémákhoz, memória- és figyelemzavarokhoz, valamint motorikus és térlátási képességek romlásához vezethet. A folyamatos kis dózisú kitettség idővel felhalmozódik a szervezetben, ami további veszélyeket rejt magában.

Mit tehetünk a tonhalkonzerv magas higanytartalma ellen?

A Bloom és a Foodwatch kampányt indított az Európai Unióban forgalmazott tonhalkonzervek higanyszintjének csökkentésére, és az 1 ppm-es jelenlegi határérték 0,3 ppm-re csökkentésére szólítottak fel, amely megfelel más halfajták esetében előírt szintnek. Emellett petíciót indítottak, amelyben arra kérték a tíz legnagyobb európai kiskereskedelmi láncot – mint például a Carrefour, Lidl és Aldi – hogy távolítsák el a polcaikról azokat a tonhalkonzerveket, amelyekben a higanyszint meghaladja az előírt határértéket, és tájékoztassák a fogyasztókat a tonhalkonzerv magas higanytartalma által jelentett kockázatokról.

Az Európai Bizottság ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a jelenlegi szabályozások a legfrissebb tudományos adatok alapján kerültek kialakításra, és a további csökkentéshez „drasztikus élelmiszer-ellátási zavarra” lenne szükség. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság szerint a heti megengedett higanybevitel könnyen túlléphető a magas higanyszintű halak gyakori fogyasztásával, ami rámutat a jelenlegi szabályozások felülvizsgálatának szükségességére.

A tonhalkonzerv magas higanytartalma súlyos közegészségügyi kérdést vet fel Európában, különösen a gyermekek és terhes nők számára. A Bloom és Foodwatch szervezetek elkötelezettek a szigorúbb szabályozásokért folytatott küzdelemben, és azt szeretnék elérni, hogy a fogyasztók tisztában legyenek a tonhalkonzerv fogyasztásának potenciális kockázataival. A jelenlegi szabályozások azonban nem biztosítanak kellő védelmet, ezért a kampány célja, hogy az Európai Unió mérje fel újra a higanyra vonatkozó határértékeket, hogy megvédje a lakosságot a hosszú távú higanymérgezés kockázatától.

Olvass még több hasznos és érdekes cikket Kult rovatunkban vagy Egészség híreink között.

 

Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.