A kánikulával együtt a grillszezon is ránk rúgta az ajtót. Dübörög a foci Eb, jöhetnek a kerti partik és a közös meccs nézés. Ehhez pedig már csak a csodás grillfogások kellenek. De mik kell ahhoz, hogy profi legyen a grillezés? Mutatjuk!
Akár gázos, akár faszenes grillt preferálsz, a végeredmény felülmúlja a konyhai tűzhelyen készített ételeket. Íme 5 tipp, amellyel mesterfokra emelheted grillezési tudásodat!
1. A grillezés alapja a helyes előkészület
A sikeres grillezés kulcsa a jó előkészületekben rejlik. Mielőtt belevágnánk a sütésbe, győződjünk meg róla, hogy minden szükséges eszköz kéznél van: grillcsipesz, hőálló kesztyű, és ha precízek akarunk lenni, egy maghőmérő is. A maghőmérő nem csak a profik kelléke, ma már okostelefonnal is kommunikáló verziókat is beszerezhetünk, amelyek jelzik, ha a hús elkészült. Ne feledkezzünk meg a grillrács tisztításáról és enyhe olajozásáról sem, hogy semmi ne ragadjon hozzá. A grill előmelegítése is elengedhetetlen, a stabil hőmérséklet egyenletes sütést biztosít.
Ha faszénnel grillezünk, fontos, hogy megbízható forrásból származó faszénnel dolgozzunk. A szennyezett (festett, lakkozott, bogaras) fa kerülje a grillrácsot! A profik különféle füstölőfákkal is aromatizálhatják a sütőteret: a hikori-, a cseresznye-, az alma- és a tölgyfa mind-mind extra ízeket adnak a készülő ételeknek.
2. Fontos a húsok pihentetése
A grillezés előtt hagyjuk a húsokat szobahőmérsékletre melegedni, 20 fokos hőmérséklet már ideális. A maghőmérő használatával ellenőrizhetjük a hús hőmérsékletét, de ne feledjük, a nyers hús után le kell tisztítani! A hőmérséklet kiegyenlítése segít abban, hogy a húson belül is könnyebben elérjük az ideális maghőmérsékletet, a külső része pedig ne égjen meg addigra.
Grillezés után is fontos pihentetni a húsokat néhány percig egy lefedett tányéron, így a húsrostok fellazulnak, lazább szerkezetű lesz az étel, a végeredmény pedig ízletesebbé és szaftosabbá válik, nem lesz „cipőtalp” hatása a megsütött húsnak.
3. Fűszerezés és pácolás grillezés előtt
A grillezés sava-borsa a megfelelő ízesítés – és most nem a savanyúságra gondolunk! A só és a bors alapvető ízesítők, de ne feledjük, a pácoláshoz ne sózzuk elő a húst, mert kiszáradhat. A pácolás nemcsak ízletesebbé, de szaftosabbá is teheti a grillezett ételeket. Egy jó pác alapja lehet olajos vagy vizes-fűszeres-sóoldatos, a különböző fűszerek és gyakran a savanyú elem (citromlé vagy ecet) párosítása pedig abban segít, hogy a hús puhább és ízletesebb legyen.
A cukrot, mézet viszont kerüld, mert könnyen odaég! Ezeket inkább a befejező résznél érdemes használni, amikor már csak 1 perc van vissza a sütésből.
A sóval is csak óvatosan! Pácoláshoz ne használd, mert kivonja a folyadékot a húsból, így az könnyebben kiszárad, és a végeredmény nem lesz kellően szaftos. Csak közvetlenül a sütés előtt sózd meg a bepácolt húst.
Ne félj kísérletezni különböző fűszerekkel és gyógynövényekkel, amik különleges karaktert kölcsönöznek az ételeknek. Próbáld ki, hogy olajos-vizes keverékbe mártogatod a fűszernövénycsokrot (rozmaring, kakukkfű, petrezselyem) és mint egy ecsettel, ezzel kenegeted a húst sülés közben.
Az ízletes végeredményhez azonban érdemes előre bepácolni a húsokat, akár egy éjszakával a móka előtt.
4. Találd meg a tökéletes hőmérsékletet
A grillezés során kulcsfontosságú a hőmérséklet megfelelő szabályozása. A közepes-nagy hő ideális a legtöbb hús grillezéséhez, lehetővé téve, hogy a végeredmény olyan legyen, mint ahogy a nagykönyvben meg van írva. Kívül ropogós, belül pedig szaftos. BBQ-technika, azaz zárt térben való sütés esetében a 110 és 130 fok közötti hőmérsékletet ajánlott megcélozni, míg a direkt grillezésnél (parázs feletti sütésnél) a 180-250 fok közötti hő a nyerő. Persze a sütési hőmérséklet megválasztása attól is függ, hogy mi kerül a grillre.
Használj hőmérőt a húsok belső hőmérsékletének ellenőrzésére: a marhahús esetében a közepesen átsült állapot 54-57 °C körül van, míg a csirke és a pulyka 74-85 °C-on van kész. A zöldségek közül a padlizsánnak több időre van szüksége, mint a cukkininek. Ezt akár a grillezés elején, egészben is rádobhatod a rácsra, és szeletek helyett egy langyos padlizsánkrémként tálalhatod a húsok mellé.
Ha fedeles faszenes grillt használsz, akkor légy türelmes és ne nyitogasd! Minden egyes felnyitással ugyanis extra oxigént kap, így a kívántnál magasabbra szökhet benne a hőmérséklet, ami növeli az odakozmálás veszélyét. Nyitogatás közben ráadásul a bent keletkező füst is elszáll, így kevésbé lesz ízes a végeredmény.
5. Fő a türelem és a gyakorlás
Mint minden konyhai tevékenység, a grillezés is gyakorlat kérdése. Türelemre van szükség ahhoz, hogy megtanuld, hogyan reagálnak különböző élelmiszerek a hőre, és hogy milyen technikákat alkalmazz a kívánt végeredmény eléréséhez. A tökéletes pác kikísérletezése szintén lehet, hogy időbe telik, de megéri ráfordítani az időt.
Végül pedig: ne siess! Hagyd, hogy a grill tegye a dolgát, és közben figyelj oda az ételre, hogy pontosan akkor vedd le, amikor már tökéletesre sült.
(Via)