Harminc évvel ezelőtt, 1994. június 15-én debütált az Egyesült Államokban a Disney egyik legikonikusabb alkotása, Az oroszlánkirály, amely nemcsak két Oscar-díjat zsebelt be, hanem a pénztáraknál is tarolt, minden riválisát maga mögé utasítva abban az évben.
A film nemcsak sikereivel, hanem egy generáció gyerekkorát meghatározó, a kanyonban játszódó menekülős jelenetével is emlékezetes maradt, amelynek elkészítése három évet vett igénybe. Íme tíz kevésbé ismert tény Az oroszlánkirályról, amelyek talán még a rajongókat is meglephetik!
1. Inspiráció egy japán rajzfilmsorozattól
A Kimba, a fehér oroszlán című 1965-ös japán sorozat számos elemében hasonlít a Disney meséjéhez, a karakternevektől kezdve a pávián és a papagáj karaktereken át, amelyek Rafikit és Zazut idézik. Bár a Disney tagadta az átvételt, Matthew Broderick, Simba hangja, eleinte azt hitte, a Kimba sorozatban vesz részt.
2. Mufasa üvöltése igazi – de nem oroszlán
Mufasa félelmetes üvöltését nem valódi oroszlán, hanem egy grizzly medve, egy tigris és egy F16-os vadászgép hangjainak kombinációjával hozták létre, hogy minden karakter egyedi hangzással bírjon.
3. A „nyers húsos” jelenet
Zordon egy jelenetben állati combot lóbál, amelynek színeit a családbarát hatás érdekében kellett elsötétíteniük az animátoroknak. A készítők figyeltek, hogy ne legyen annyira „nyers hús” kinézete, bár valljuk be, ennél azért Zordon gyilkossága jóval tragikusabb volt.
4. A gnú csorda menekülése
Az emlékezetes gnú csorda menekülési jeleneten három évig dolgoztak az animátorok, egy speciális program segítségével, hogy az állatok ne fussanak át egymáson. Egy külön programot kellett írni hozzá, aminek köszönhetően a menekülő állatok egymás felé rohannak, majd az utolsó pillanatban elfordulnak egymástól.
5. Az Oscar-díjas betétdal
A “Can You Feel The Love Tonight” avagy magyar fordításban “Érezd már a szív szavát” című dal kis híján kimaradt a filmből. Hetekkel a premier előtt Elton John egy privát vetítésen megnézhette a filmet, és észrevette, hogy kivágták az általa írt szerelmes dalbetétet. Ezt követően lobbizni kezdett a producernél, hogy mégis fűzzék bele a történetbe a számot. Végül csak bekerült Elton John szerzeménye a filmbe, ám körülbelül 18-szor írták át a szövegét a Disney-fejesek miatt.
6. Távolság és földrengés
Az oroszlánkirályon a Disney úgynevezett “B csapata” dolgozott, amíg az “A csapat” a Pocahontason munkálkodott, mivel a vezetők meg voltak győződve arról, hogy az indiános történet nagyobbat fog szólni, mint Az oroszlánkirály. Ha mindez nem lett volna elég, egy kaliforniai földrengés miatt az animátoroknak otthonról kellett dolgozniuk, ami a ’90-es években nem ment olyan könnyen, mint manapság.
7. Mufasa és Zordon kapcsolata
A forgatókönyv korai változatában Mufasa és Zordon nem voltak rokonok, később azonban testvérekké váltak, hogy fokozzák a drámai hatást.
8. Hans Zimmer kezdeti vonakodása
Zimmer eleinte nem akart zenét szerezni egy gyerekeknek szóló animációs filmhez, de végül élete első Oscar-díját Az oroszlánkirályért kapta meg.
9. A hiénák megkülönböztetése
Az oroszlánkirályban a hiénák alapvetően butábbnak, kisebbnek és gyengébbnek vannak ábrázolva az oroszlánoknál, ez viszont kicsit sem tükrözi a valóságot, mivel ezek az állatok mind intelligencia, mind pedig méret terén nagyjából egálban vannak az oroszlánokkal.
10. Kivágott karakterek
Az oroszlánkirályban számos karaktert, köztük egy rókát és egy orrszarvút is kivágtak a végleges változatból, hogy a fő történetszálra fókuszáljanak.
Az oroszlánkirály, amelynek két folytatása is készült, a Simba büszkesége és a Hakuna Matata, ma is az egyik legkedveltebb Disney-mese, amely generációkat kápráztatott el történetével és zenéjével.
(Via)
Kiemelt kép: Youtube