Egy friss kutatás szerint Magyarországon a legtöbb szingli férfi foglalkozása a szoftverfejlesztés, míg a szingli nők körében a bolti eladó és az irodai adminisztrátor a leggyakoribb munkakör. A 2022-es népszámlálás részletes adatai alapján a 20 és 39 év közötti egyedülállók demográfiai és foglalkoztatási jellemzői különböző trendeket mutatnak mind a férfiak, mind a nők körében.
A tipikus szingli férfi profilja
A kutatás szerint egy átlagos 20–39 éves szingli férfi Magyarországon 30 év körüli, érettségivel vagy diplomával rendelkezik, és jelentős részük, közel 40%-uk Budapesten él. A szingli nők esetében ez az arány még magasabb, majdnem minden második egyedülálló nő a fővárosban lakik.
A szingli férfiak foglalkozása között az első helyen a szoftverfejlesztő szerepel, amelyet korábban a lakatos és a rendszergazda követett. A legfrissebb adatok alapján azonban a kamionsofőr, a tehergépkocsi-vezető és a bolti eladó foglalkozások is felkerültek a listára. Ezzel szemben a rendszergazda szakma, amely korábban még második helyen állt, már nem szerepel a tíz leggyakoribb szingli férfi foglalkozás között.
Demográfiai változások és növekvő arányú szingli férfiak
A 2022-es népszámlálás szerint több mint 209 ezer olyan 20–39 éves szingli élt az országban, akik még nem kötöttek házasságot, egyedülállóként élnek, és nincs gyermekük. Az előző, 2011-es adatokhoz képest a szingli férfiak száma 12%-kal emelkedett, míg a szingli nők száma 5,8%-kal csökkent, így a férfiak aránya a szinglik körében tovább nőtt. Míg 2011-ben a szingli férfiak a 20–39 éves szinglik 56%-át tették ki, addig 2022-re már 60%-ra nőtt az arányuk.
Oktatás és munkaerőpiaci elhelyezkedés
A 20–39 éves magyar szingli férfiak körében az érettségi a legjellemzőbb végzettség, 44%-uk rendelkezik középfokú végzettséggel. Ugyanakkor több diplomás is van közöttük, mint a teljes korcsoport átlaga: míg a magyar férfiak körében 22%-os a diplomások aránya, a szingli férfiak esetében ez 34%-ra nőtt.
A szoftverfejlesztés mellett a szingli férfiak között egyre többen dolgoznak tehergépkocsi-vezetőként, gépészmérnökként és szakácsként. Az eddigi trendekhez képest tehát bővült a legnépszerűbb foglalkozások listája, új szakmák jelentek meg, és a korábbi vezető szakmák helyett egyre több férfi választ olyan praktikus, gyakorlatias hivatásokat, amelyek elhelyezkedési lehetőséget biztosítanak a hazai munkaerőpiacon.
A legfrissebb adatok nemcsak a szinglik számának és arányának növekedését mutatják, hanem a munkaerőpiaci helyzetük átalakulását is, amely hűen tükrözi a szingli pasik foglalkozásai iránti kereslet változását.
Olvass még több hasznos cikket Kult rovatunkban.
(Via)
Fotó: Canva.com