A nyár beköszöntével nem csak a káprázatos napsütés és a hűsítő strandolás vár ránk, de sajnos a hőség okozta kellemetlenségek is, mint például a mobiltelefon túlmelegedés. De miért is jelent ez komoly kockázatot?
A modern okostelefonok lítium-ion akkumulátorokkal üzemelnek, amik rendkívül hatékonyak, de sajnos hőérzékenyek is. A kánikula során, ha a telefonunkat hosszabb ideig direkt napfény éri, vagy forró autóban hagyjuk, az akkumulátor hőmérséklete gyorsan emelkedni kezd. Ez a hőmérséklet-emelkedés pedig nem csak a telefonunk kellemetlen forrósodásához vezet, de komolyabb károkat is okozhat a készülékben.
A mobiltelefon túlmelegedés következményei
Akkumulátor károsodás
Csökken az akkumulátor kapacitása, rövidebb lesz az üzemidő, súlyosabb esetben akkumulátorhiba léphet fel, sőt, extrém esetekben robbanásveszély is fennáll.Csökken az akkumulátor kapacitása, rövidebb lesz az üzemidő, súlyosabb esetben akkumulátorhiba léphet fel, sőt, extrém esetekben robbanásveszély is fennáll.
Teljesítménybeli problémák
A processzor lassulhat, akadozás, fagyás léphet fel, a telefon leállhat. Jobb esetben elég, ha a telefont kikapcsolod, és hagyod lehűlni, majd ezután kapcsolod csak be. Ha szerencséd van ezután a készülék rendben működik tovább.
Tartós hardverkárosodás
A szélsőséges hőmérséklet a telefon egyéb alkatrészeit is károsíthatja, ami javítást vagy a telefon teljes cseréjét vonhatja maga után.
Hogyan kerülheted el a mobiltelefon túlmelegedését?
Szerencsére van néhány egyszerű dolog, amit tehetsz a telefonod védelméért a forró nyári napokon:
- Kerüld a direkt napfényt: Ne hagyd a telefonodat a napon, és ne tartsd hosszasan a tűző napfényben. Ha a szabadban használod a telefonodat, keress árnyékos helyet.
- Ne hagyd a forró autóban: Soha ne hagyd a telefonodat leparkolt autóban, zárt térben, pláne ne a műszerfalon. A napon parkoló autó belseje hihetetlenül felforrósodhat, ami pillanatok alatt tönkreteheti a telefonodat.
- Kapcsold ki a felesleges funkciókat: A háttérben futó alkalmazások, a GPS, a Bluetooth és a Wi-Fi mind hőt termelnek. Ha nem használod ezeket a funkciókat, kapcsold ki őket, hogy csökkentsd a telefon terhelését.
- Használj hűtőtokot: Számos hűtőtok kapható a piacon, amik segítenek a telefon hőmérsékletének alacsonyan tartásában. Ezek a tokok általában gélt vagy ventilátort tartalmaznak, ami elvezeti a hőt a telefonról.
- Figyeld a telefon hőmérsékletét: Néhány telefonon beállítható a belső hőmérséklet kijelzése. Ha a telefonod forrónak tűnik, érdemes ellenőrizni a hőmérsékletét, és ha szükséges, hűtsd le.
A mobiltelefonok rendkívül hasznosak, de ne feledd, hogy elektronikai eszközök, amik érzékenyek a külső hőmérsékletre. A kánikula idején egy kis odafigyeléssel megvédheted a telefonodat a túlmelegedéstől, és elkerülheted a vele járó kellemetlenségeket és károkat. Ne tedd ki a telefont felesleges hőhatásnak, kövesd a fenti tippeket, és élvezd a nyarat.
Kiemelt kép: Freepik