Mit mond az ondó minősége az egészségedről?

Mit árul el az ondó egészsége?

Az ondó, hasonlóan a vizelethez és a széklethez, fontos jeleket adhat a férfiak egészségi állapotáról. A színének, állagának, szagának és mennyiségének változásai jelezhetik a háttérben meghúzódó egészségügyi problémákat. Az ondó minősége, és az ebből fakadó jelek megértése segíthet a férfiaknak fenntartani általános jólétüket és időben kezelni a lehetséges problémákat.

Mi számít normális ondónak?

Az ondó, vagy más néven spermafolyadék, a prosztata, az ondóhólyagok és a herék által termelt folyadék keveréke. Normális, ha a színe, állaga vagy szaga kisebb mértékben változik. A minősége is napról napra változhat, vagy ejakulációról ejakulációra — nincs két teljesen egyforma.

A normál ondóparaméterek közé tartozik a legalább 15 millió spermium milliliterenkénti koncentrációja, amelyből legalább 40% mozgékony és 4%-nak normális a morfológiája vagy megjelenése az Egészségügyi Világszervezet szerint. Az ondó általában enyhén sűrű, zselészerű állagú. Enyhe hipóhoz hasonló szaga van, amely az alkáli pH-nak köszönhető. Az ejakulátum mennyisége általában 1,5 és 5 milliliter között mozog ejakulációnként. Az ondó néhány percen belül feloldódik a testből való távozás után, sűrű zseléből sima folyadékká válik, hogy támogassa a spermiumok mozgását.

Az ondó minősége: Ezekre a jelekre kell figyelni!

Színváltozások

Az ondó általában fehéres-szürke színű. A színe változhat, amikor vizelettel, vérrel vagy más folyadékokkal keveredik a húgy- vagy nemi szervekben. Az ondó színe megváltozhat B-vitamin vagy gyógyszerek szedése következtében is. Ahogyan a vizelet színe is változhat, amikor étrend-kiegészítőket vagy gyógyszereket kezdünk el szedni, ugyanez történhet az ondóval is.

Olyan egészségügyi állapotok, mint a májelégtelenség vagy sárgaság, amelyeknél az egész test sárgábbnak tűnik, szintén elszínezhetik az ondót. Még a dohányzás is befolyásolhatja az ondó paramétereit, nemcsak a színváltozásokkal, hanem a termékenység csökkenésével is. A sárga vagy zöld ondó fertőzésre utalhat, például szexuális úton terjedő fertőzésre, húgyúti fertőzésre vagy prosztatagyulladásra. A vörös vagy barna ondó, amelyet hematospermiának neveznek, riasztó lehet, de gyakran ártalmatlan, tipikusan gyulladás, megnagyobbodott prosztatagyulladás vagy akár hosszú ideig tartó biciklizés okozza.

Állag és konzisztencia

A normális ondó enyhén sűrű és zselészerű, így a sűrű és csomós ondó kiszáradásra vagy fertőzésre utalhat. A krónikus kiszáradásban szenvedő férfiak gyakran megváltozott ondóparaméterekkel rendelkeznek, amelyek közé tartozik az állag is, ami a termékenység csökkenéséhez vezethet. A vizes ondó ezzel szemben alacsony spermiumszámot vagy gyakori ejakulációt jelezhet, ami átmenetileg csökkentheti a spermiumok minőségét.

Szag

Az ondónak általában enyhe hipó- vagy ammóniaszaga van, amely az enyhén lúgos pH-nak köszönhető. Az erős vagy kellemetlen szag figyelmeztető jel lehet a fertőzésekre, például bakteriális prosztatagyulladásra vagy STI-re. Az édeskés szag rendellenes glükózszintet jelezhet, ami a cukorbetegség gyanúját vetheti fel.

Mennyiség

Az ejakulátum átlagos mennyisége 1,5 és 5 milliliter között van (körülbelül 1/3 és 1,5 teáskanál között) vagy nagyjából annyi, amennyit egy kis ketchup-csomagban találhatunk. Az alacsony mennyiség lehet a gyakori ejakuláció, az alacsony tesztoszteronszint vagy a reproduktív traktusban lévő elzáródások eredménye. Az ondó nagy mennyisége a hosszú távú önmegtartóztatás vagy ritka esetekben fertőzés vagy gyulladás következménye lehet.

Mi befolyásolja az ondó minőségét?

Az ejakuláció gyakorisága

Bár a rendszeres ejakuláció általában egészséges, a nagyon gyakori ejakuláció befolyásolhatja az ondó minőségét. Jól ismert, hogy azok a férfiak, akik naponta többször ejakulálnak, átmeneti csökkenést tapasztalhatnak a spermiumszámban és mozgékonyságban, bár ez általában normalizálódik a ritkább ejakulációval.

Fájdalom ejakuláció közben

A fájdalmas ejakuláció a prosztatagyulladás, a húgycsőgyulladás, valamint olyan állapotok tünete lehet, mint a Peyronie-kór (abnormális péniszgörbület) vagy a vazektómia utáni fájdalom szindróma. Egy nemrégiben készült felülvizsgálat megállapította, hogy a krónikus prosztatagyulladásban szenvedő férfiak 15% és 55% között szexuális diszfunkciót és/vagy fájdalmat tapasztalhatnak az ejakuláció során, ami jelentősen befolyásolhatja életminőségüket és vitalitásukat.

Életmódbeli tényezők

Az étrend, a hidratáltság és az általános egészségi állapot mélyen befolyásolják az ondó minőségét. A rossz étrend, a mozgáshiány és a dohányzás negatívan befolyásolhatják az ondó egészségét, míg az egészséges életmód javíthatja azt.

Gyógyszerek és étrend-kiegészítők

Bizonyos gyógyszerek és étrend-kiegészítők megváltoztathatják az ondó megjelenését és minőségét. Például a tesztoszteronpótló terápia csökkentheti a spermiumtermelést, míg az olyan kiegészítők, mint a cink és a folsav javíthatják az ondó minőségét.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Az ondó alkalmi változásai általában nem adnak okot aggodalomra. A tartós változásokat azonban egészségügyi szakembernek kell értékelnie. A rendszeres szűrővizsgálatok és az orvosával való nyílt kommunikáció elengedhetetlen a szexuális egészség megőrzéséhez és az esetleges problémák korai kezeléséhez.

(Via)

Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.