A Zoom-fáradtság (angolul: Zoom fatigue) olyan mentális kimerültség, amit a videókonferenciák túlzott használata idéz elő. Bár a jelenség nemcsak a Zoom platformra korlátozódik, a név ráragadt az egész kategóriára, ahogy a fénymásolóra is gyakran mondjuk, hogy „Xerox”.
A kutatások szerint a videóhívások során sokkal intenzívebben kell fókuszálnunk mások arckifejezéseire, mimikájára, testbeszédére, miközben gyakran csak egy apró ablakban látjuk őket. A nonverbális jelek értelmezése sokkal több energiát igényel a képernyőn keresztül, mint személyesen. Ehhez jön hozzá a saját arcunk folyamatos látványa, ami szokatlan és gyakran feszélyező érzést kelt.
A Zoom-fáradtság leggyakoribb okai
Több tényező is hozzájárul ahhoz, hogy a nap végére teljesen kimerülj az online meetingek után. Íme a leggyakoribb okok:
A képernyőn figyelni sokkal fárasztóbb
A képernyőn keresztül történő kommunikáció során az agy folyamatosan próbálja értelmezni a beszélgetőpartnerek arckifejezéseit, gesztusait, és azt is, ha valaki épp nem néz bele a kamerába. Ez a fajta fokozott figyelem mentálisan kimerítőbb, mint egy személyes beszélgetés.
Mozgáshiány és testtartás
Egy tipikus irodai nap során legalább annyi mozgás van, hogy elmegyünk tárgyalni, kávézni, vagy csak sétálunk egyet az ebédszünetben. Otthon, a Zoom meetingek alatt, gyakran órákon át ugyanabban a pózban ülünk, ami feszültséget okoz a nyakban, hátban, és hozzájárul a fizikai és mentális fáradtsághoz is.
Túl sok arckép figyelése
A videóhívások során gyakran több ember arcát látjuk egyszerre, mozaikszerűen. Az agyunk egyszerre próbál mindenkit figyelni, miközben a saját megjelenésünkre is fókuszálunk – ez a túlzott ingerterhelés kiégéshez vezethet.
A saját arcod folyamatos nézése
Egy normál beszélgetés során nem látjuk magunkat kívülről. Zoomon viszont ott van az arcunk egy ablakban – és tudat alatt folyamatosan figyeljük magunkat, korrigáljuk a mimikát, tartást, viselkedést. Ez szorongást, önbizalomhiányt és kifáradást okoz.
Mit tehetsz a Zoom-fáradtság ellen?
Bár a videókonferenciák egyelőre velünk maradnak, szerencsére több módszer is létezik, amivel enyhítheted a Zoom-fáradtság tüneteit:
Kapcsold ki a saját képed
A legtöbb platformon lehetőség van arra, hogy mások lássanak téged, de te ne lásd magadat. Ezáltal csökken a belső nyomás, hogy „jól kell kinézni”, és jobban tudsz a beszélgetésre koncentrálni.
Iktass be „kamera off” meetingeket
Nem minden megbeszéléshez van szükség videóra. Ha egy egyeztetés során elegendő a hang is, beszéld meg a kollégákkal, hogy legyen „kamera off” meeting. Ez segít csökkenteni a vizuális túlterheltséget.
Tarts szüneteket a meetingek között
Ez főleg akkor fontos, ha több meetinged is van egymás után. Próbálj meg minden Zoom meeting után legalább 10-20 perc szünetet tartani. Kelj fel, mozgasd át magad, nézz ki az ablakon vagy menj ki a szabadba egy rövid sétára. Ez újraindítja az agyat és segít megtörni a monotóniát.
Használj hagyományos telefonhívást, ha lehet
Egy sima telefonhívás kevésbé fárasztó, mivel a figyelmünket nem kötik le vizuális ingerek. Ha nincs kifejezetten szükség videóra, válaszd inkább ezt az opciót.
Határozd meg, mennyi meeting a sok
Figyeld meg magadon, hol húzódik a határ: napi 3? heti 10? Ha lehet, igyekezz maximalizálni a meetingek számát, és kérd meg a kollégáidat is, hogy csak akkor hívjanak össze Zoomot, ha valóban szükséges.
A jövő a tudatos meetinghasználaté
A Zoom-fáradtság nem csupán egyéni probléma, hanem szervezeti szinten is kezelendő jelenség. A vezetőknek érdemes átgondolniuk a meetingkultúrát: miért, mikor, és milyen formában szerveznek megbeszéléseket. Egy kis odafigyeléssel és tudatossággal jelentősen csökkenthető az alkalmazottak kimerültsége – így hosszú távon hatékonyabb és motiváltabb munkavégzést érhetünk el.
Olvass még több hasznos cikket Karrier rovatunkban!
Kiemelt kép: freepik.com