Számos tudományos vizsgálat támasztja alá, hogy a mértékletes alkoholfogyasztás, főként a vörösbor napi egy-két deciliteres mértékében történő fogyasztása, kedvezően befolyásolhatja a szív- és érrendszeri egészséget. A kutatások kimutatták, hogy a mértéktartó borivók körében ritkábbak a szív- és érrendszeri megbetegedések, mint a szeszt soha nem ivó, vagy a mértéktelenül alkoholt fogyasztó egyének körében.
Ugyanakkor a mértéktelen, rövid idő alatt nagy mennyiségű alkoholt fogyasztók körében súlyos károsodások léphetnek fel az emberi test szinte minden szervében. Német kutatók, Anja Zagrosek vezetésével, a legkorszerűbb vizsgálati módszerek egyikét, a mágneses rezonanciát alkalmazva tanulmányozták az alkohol ilyen hatásait.
A vodkás kísérlet
A vizsgálatba bevontak 23 egészséges önkéntest, akik 3-4 óra leforgása alatt annyi vodkát ittak, hogy véralkoholszintjük súlyos részegséget mutatott. A véralkoholszint mellett a gyulladást jelző laboratóriumi paramétereket is mérték a tanulmány kezdete előtt, az ivás után egy órával, majd egy nappal és egy héttel később.
Ezzel párhuzamosan egy nyolc fős kontrollcsoport nem fogyasztott alkoholt, ugyanakkor ugyanolyan mennyiségű alkoholmentes folyadékot ittak, mint a részegek. A részegek adatait ehhez a kontrollcsoporthoz hasonlították.
Eredmények
A gyorsan lerészegedő csoport véralkoholszintje átlagosan 1,3 gramm/liter volt, és valamennyien súlyos másnapos tünetekkel küzdöttek. A laboratóriumi eredmények a szívben a hirtelen és nagy mennyiségű alkoholfogyasztás okozta gyulladásra utaltak.
Bár a korszerű mérési technika nem mutatott ki rövidtávú változást, ami azonnali szívizomkárosodást okozna, a kutatók rámutattak, hogy a vírusos eredetű szívizomgyulladás vagy a fizikai terhelés az alkohollal együtt veszélyesen befolyásolhatja a szív állapotát.
Alkoholfogyasztás és vérnyomáscsökkentők
Az alkohol hatása összetett, így mind a vérnyomást csökkentő, mind a vérnyomást növelő hatása is lehet. A szervezet reakciói nagymértékben függnek a beteg aktuális állapotától. Ha a máj megfelelően működik, az alkohol – szorongásoldó tulajdonsága révén – rövid távon, mérsékelt mennyiségben fogyasztva csökkentheti a vérnyomást az érkitágító hatása miatt.
Ugyanakkor a krónikus, gyakori alkoholfogyasztás, különösen nagy mennyiségben, emelheti a vérnyomást. Gyakori az is, hogy ortosztatikus hipotenziót tapasztalnak azok, akik vérnyomáscsökkentőt szednek, mint például vazodilatátorok vagy alfa-blokkolók, és emellett alkoholt is fogyasztanak. Ez a jelenség hirtelen vérnyomásesést jelent állás vagy testtartás váltásakor, ami elsősorban idősebb betegeknél okozhat problémát.
Fontos megjegyezni, hogy a májenzimek számos szívgyógyszer hatékonyságát befolyásolhatják, mivel ezek felelősek a gyógyszerek lebontásáért és kiválasztásáért a szervezetben. A májkárosodás, mint a májcirrózis, megváltoztathatja a szívgyógyszerek anyagcsere-folyamatait, ami a magasabb dózisú gyógyszerek fokozott mellékhatásainak kockázatát növeli.