Szeretnél tovább élni? Egy nemrégiben megjelent kutatás szerint a fizikai aktivitás növelésével akár 5-10 évvel is meghosszabbíthatjuk az életünket. A British Journal of Sports Medicine által publikált tanulmány rávilágít arra, hogy a legaktívabb 25%-ba tartozó emberek életkilátásai jelentősen jobbak, mint azoké, akik kevesebbet mozognak. Ez a felfedezés hangsúlyozza a mozgás fontosságát a hosszú élet érdekében.
A kutatás szerint az alacsony fizikai aktivitási szint az Egyesült Államokban hasonló mértékű élettartam-veszteséget okozhat, mint a dohányzás vagy a magas vérnyomás. Pedig egyáltalán nem lehetetlen tovább élni!
Miért fontos a fizikai aktivitás?
A kutatók kimutatták, hogy a legkevésbé aktív emberek átlagosan 5,8 évvel rövidebb életre számíthatnak, mint a legaktívabbak. Az adatok szerint, ha az amerikaiak 40 évesnél idősebb korosztálya a legaktívabb 25% szintjén mozogna, az átlagos életkor 5,3 évvel nőne, elérve a 83,7 évet.
A mozgás hatása már korábban is igazolt volt. Egy 2019-es tanulmány például megállapította, hogy minél több fizikai aktivitást végeztek a résztvevők, annál kisebb volt a korai halálozás kockázata. Az aktivitás mértékét gyorsulásmérőkkel mérték, amely pontosabb adatokat szolgáltatott, mint a kérdőíves felmérések.
Hogyan mozgassuk meg magunkat?
Ha a rendszeres testmozgás gondolata riasztónak tűnik, érdemes tudni, hogy már a mindennapi tevékenységek során végzett mozgások is számítanak. A kutatás résztvevői nem kizárólag edzések során voltak aktívak – a gyorsulásmérők a napi rutinjukhoz kapcsolódó mozgásokat is rögzítették.
Egyszerű változtatásokkal könnyen növelhetjük a napi aktivitásunkat. Például ételmelegítés közben végezhetünk néhány guggolást, vagy a bolt parkolójában parkoljunk távolabb a bejárattól. Ha kávézni mennénk egy baráttal, válasszuk inkább a parkban való sétát, mint egy kávézóban való üldögélést. Dr. Andrew Freeman, a denveri National Jewish Health kardiovaszkuláris prevenciós igazgatója szerint az álló íróasztalok vagy futópad-asztalok is remek megoldások lehetnek.
Mennyit kell mozognunk, hogy tovább éljünk?
A WHO iránymutatása szerint heti 150–300 perc mérsékelt intenzitású, vagy 75–150 perc erőteljes aerob mozgás ajánlott a felnőttek számára. Minden mozgás számít. „Ne becsüljük le magunkat akkor sem, ha nem érjük el az irányelveket” – mondta Dr. Veerman.
A kutatás ugyanakkor arra is rámutatott, hogy a túlzott mozgásnak is van határa. „Napi 23 óra edzés nem garantálja a halhatatlanságot” – jegyezte meg Freeman.
Mit tehetünk közösen a mozgás érdekében?
Dr. Freeman szerint a gyalogos infrastruktúra fejlesztése kulcsfontosságú. Európai példák alapján, ahol a napi 10 000–20 000 lépés szinte természetes, az Egyesült Államokban is érdemes lenne ezt a mintát követni. „Egészségügyi kiadásaink fenntarthatatlanok, így szükség van arra, hogy csökkentsük az autók iránti függőségünket” – mondta.
Ez kollektív cselekvést és hosszú távú tervezést igényel, de már most is vannak, akik segíthetnek ezt megvalósítani. „Az autók háttérbe szorítása és az aktív közlekedési módok népszerűsítése mindannyiunk közös érdeke” – tette hozzá Veerman.
A fizikai aktivitás nemcsak a betegségek megelőzésében, hanem az élet meghosszabbításában is kulcsszerepet játszik. A tovább élni vágyóknak érdemes a mindennapi mozgást előtérbe helyezni, még akkor is, ha apró lépésekkel kezdik. Ahogy a kutatások is mutatják, minden mozdulat közelebb vihet egy hosszabb és egészségesebb élethez.
Olvass még több érdekes cikket Egészség rovatunkban!
(Via)
Kiemelt kép: Canva