Az ölelés csökkenti a stresszt – Kivéve a férfiaknál

Nemrégiben egy érdekes tanulmány jelent meg a PLOS One tudományos folyóiratban, amely az ölelés jótékony hatásait vizsgálta. A kutatók rámutattak, hogy a mindennapi stressz komoly egészségügyi kockázatot jelent, ezért fontos minden lehetőséget megragadni a stressz csökkentésére. Az egyik hatékony módszer erre az ölelés, amelynek gyógyító hatásait 76 önkéntes bevonásával vizsgálták. A kutatás arra az eredményre jutott, hogy az ölelés csökkenti a stresszt. De vannak kivételek.

Az ölelés csökkenti a stresszt, de hogyan?

Az érintés és az ölelés pozitív hatásai már régóta ismertek. A világjárvány alatti lezárások idején sokan panaszkodtak a „bőréhség” érzésére, amikor hiányolták az emberek közötti fizikai érintkezést – olyannyira, hogy egyesek még a szigorú karanténszabályokat is megszegték, csak hogy megölelhessenek valakit.

Az ölelés hatására csökken a vérnyomás, lassul az idegrendszer működése, mérséklődik a pulzus, és csökken a stresszhormonnak nevezett kortizol szintje is.

Kutatták az ölelés hatását

Az új kutatás vezető szerzője, Julian Packheiser szerint ezek a hatások megelőző jellegűek is lehetnek: ha a kortizolszint csökken, az emberek könnyebben tudják kezelni a jövőbeli stresszes helyzeteket. E hipotézis tesztelésére a kutatók arra kérték a 76 önkéntest, hogy öleljék meg partnerüket, majd stresszhelyzetnek tették ki őket. Az eredmények alapján azok, akik öleléssel kezdték a napot, jobban viselték a stresszt.

Ez a hatás azonban csak a nőknél volt egyértelműen kimutatható. A kutatás szerint az ölelés kettős szerepet játszik: csökkenti a kortizolszintet és támogatottság érzetét kelti, ami segít a stressz kezelésében.

A férfiaknál nem válik be

A férfiaknál viszont nem mutatkozott hasonló hatás. A kutatók szerint ennek oka lehet a szociális tényezőkben keresendő, de elképzelhető, hogy a férfiak bőre eltérő módon reagál, más hormonválaszt vált ki. Packheiser szerint az is lehetséges, hogy a férfiaknál is létezik hasonló válaszreakció, csak éppen a kísérlet során nem sikerült ezt megfigyelniük.

Kory Floyd, az Arizonai Egyetem kommunikációprofesszora szerint nem szabad elfelejteni, hogy az emberek különböző módon kommunikálnak, és lehetséges, hogy a társadalmi normák vagy szokások („a férfiak nem ölelkeznek”) miatt a kísérlet résztvevői között több olyan férfi is volt, aki egyszerűen nem szeret ölelkezni.

(Via)

Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.